قاره اخبار استقلال قرارداد مذاکرات استقلال

قاره: اخبار استقلال قرارداد مذاکرات استقلال بازیکنان اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی شاید ترامپ جهت مذاکره به کشور عزیزمان ایران زنگ بزند/ برجام زنده و پابرجاست ، قاسمی

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: در مورد دیدار پوتین و ترامپ ارتباطی با روسیه نداشته‌ایم. 

شاید ترامپ جهت مذاکره به کشور عزیزمان ایران زنگ بزند/ برجام زنده و پابرجاست ، قاسمی

قاسمی: شاید ترامپ جهت مذاکره به کشور عزیزمان ایران زنگ بزند/ برجام زنده و پابرجاست

عبارات مهم : ایران

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: در مورد دیدار پوتین و ترامپ ارتباطی با روسیه نداشته ایم.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی صبحگاه امروز در نشست خبری خود قهرمانی فرانسه در مسابقه های جام جهانی فوتبال 2018 را به دولت و ملت فرانسه تبریک گفت.

وی همچنین موفقیت های تیم ملی کرواسی را در این مسابقه های به دولت و ملت کرواسی تبریک گفت.

شاید ترامپ جهت مذاکره به کشور عزیزمان ایران زنگ بزند/ برجام زنده و پابرجاست ، قاسمی

در مورد دیدار پوتین و ترامپ ارتباطی با دولت روسیه نداشته ایم

بهرام قاسمی در مورد نشست امروز پوتین و ترامپ در فنلاند و همچنین آیا کشور عزیزمان ایران و روسیه در این ارتباط با یکدیگر مشورت ها و گفت وگوهایی داشته اند، گفت: دیدار روسای جمهور آمریکا و روسیه از پیش تعیین شده است است و پرسشها خود را دارد و ما در این خصوص ارتباطی با دولت روسیه نداشته ایم.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: در مورد دیدار پوتین و ترامپ ارتباطی با روسیه نداشته‌ایم. 

سخنگوی وزارت امور خارجه اخبار انتشار یافته در یکی از رسانه ها کویتی مبنی بر این که روسیه در روزهای اخیر میزبان مذاکرات مستقیم کشور عزیزمان ایران و اسراییل بوده را تکذیب کرد و گفت : چنین چیزی به هیچ وجه نمی تواند درست باشد و من آن را تکذیب می کنم. این گونه اخبار جهت کسانی که با سیاست های کشور عزیزمان ایران آشنا هستند و از مواضع کشور عزیزمان ایران اطلاع دارند زیاد شبیه طنز است .

چیز پنهانی در مورد سفر ظریف به عمان وجود ندارد

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد سفر چندی پیش ظریف به عمان و اینکه این سفر یک مرتبه انجام شد و با توجه به سابقه عمان در میانجیگری میان کشور عزیزمان ایران و آمریکا بعضی این سفر را به این عنوان مرتبط دانستند، تصریح کرد: روابط کشور عزیزمان ایران و عمان از دیرباز روابط روشن و شفافی بوده است و ما این سفرها و تعاملات را بین دو کشور به صورت مرتب و در سطوح متفاوت داریم.

شاید ترامپ جهت مذاکره به کشور عزیزمان ایران زنگ بزند/ برجام زنده و پابرجاست ، قاسمی

وی ادامه داد: قبل از سفر آقای ظریف به عمان، هیاتی از کشور عزیزمان ایران به عمان رفته بود و مقامات عمانی نیز به پایتخت کشور عزیزمان ایران سفر کرده بودند.

قاسمی با اشاره به روابط مستحکم و دیرینه کشور عزیزمان ایران و عمان، گفت: در جریان مشورت هایی که بین مقامات دو کشور صورت می گیرد در مورد پیشبرد پرسشها دوجانبه و منطقه ای مشورت و گفت وگو انجام می شود و از این سفرها نمی توان بر اساس یک مورد خاصی که در گذشته بوده چنین استنباط مشخصی را ارائه کرد و به نظر می رسد آنچه که در این زمینه مدنظر شماست گمانه زنی رسانه ای است.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: در مورد دیدار پوتین و ترامپ ارتباطی با روسیه نداشته‌ایم. 

وی با بیان اینکه خبر سفر آقای ظریف به عمان به هنگام داده شد، گفت: چیزی پنهان در مورد سفر آقای ظریف به عمان وجود ندارد.

درخواست استرداد ولایتی از روسیه اقدامی بیجا و غلط است

شاید ترامپ جهت مذاکره به کشور عزیزمان ایران زنگ بزند/ برجام زنده و پابرجاست ، قاسمی

خبرنگار دیگری در مورد درخواست یک قاضی آرژانتینی جهت استرداد آقای ولایتی به خاطر پرونده آمیا از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که قاسمی در جواب بیان کرد: این اقدامی بیجا و غلط هست، این پرسشها بر اساس یک اتهام نادرست مطرح می شود.

وی با بیان اینکه بعضا این تلاش های نابجا را در مورد بعضی از شخصیت ها مشاهده می کنیم، گفت: این کارها زیاد جنبه تبلیغاتی و روانی دارد و شدنی و قابل اجرا نیست و به نظرم عنوان قابل اهمیتی نمی توان آن را تلقی کرد.

هجمه و طراحی های وسیعی در جهت ایجاد جنگ روانی علیه کشور عزیزمان ایران از سوی بعضی از رسانه ها در حال انجام است

به گزارش ایسنا در ادامه این نشست خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت می خواهم در اینجا در ارتباط با یک عنوان نسبتا قدیمی از شما پرسش کنم که شما پیش از این در مورد آن موضع گرفتید ولی امروز روزنامه نیویورک تایمز گزارشی را در این ارتباط مطرح کرده و مدعی شده است که اسرائیلی ها توانستند اسنادی را که علیه برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران مدعی بودند به دست آورده اند طی یک عملیات شش و نیم ساعته از کشور عزیزمان ایران خارج کنند و به نظر می رسد که آنها با تلاش بعضی از دیگر کشورها درصدد هستند که پی ام دی جدیدی را علیه کشور عزیزمان ایران مطرح کنند که سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ گفت: همان طور که شما اشاره کردید این یک عنوان قدیمی است که من پیش از این در همین جا پاسخ این عنوان را دادم، به نظرم نیاز به توضیح بیشتری ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در این ارتباط مبنی بر اینکه به نظر می رسد آمریکایی ها به کمک اسرائیل با طرح چنین اسناد ادعایی به دنبال تکرار سناریوی سلاح های کشتار جمعی که در عراق مطرح کردند در کشور عزیزمان ایران نیز هستند، تصریح کرد: همانطور که پیش از این نیز گفته ام هجمه و طراحی های وسیعی در جهت ایجاد جنگ روانی علیه کشور عزیزمان ایران از سوی بعضی از رسانه ها در حال انجام است و ما باید در همین چارچوب توجه مورد نیاز به سیاست های خصمانه و هدفمند آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران در کنار رژیم صهیونیستی داشته باشیم تا بتوانیم به درستی حرکت و سیاستگذاری کنیم.

وی با اشاره به میزان اخبار کذبی که این روزها از سوی بعضی از رسانه ها علیه کشور عزیزمان ایران مطرح می شود، گفت: لیست این اخبار کذب لیست طویلی است که مبنا ندارد و این اخبار در جهت تضعیف کشور عزیزمان ایران و ایجاد شکاف در روابط بین کشور عزیزمان ایران و سایر کشورها در حال انتشار است.

سفر جابری انصاری به سوریه و لبنان در چارچوب مشورت ها با این دو کشور است

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در مورد سفر دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور خاص سیاسی به لبنان و آیا اینکه در این سفر خبر خاصی از سوی کشور عزیزمان ایران قرار است به مقامات لبنانی ارائه شود، تصریح کرد: اگر شما روند سفرهای حسین جابری انصاری را دنبال کنید می بینید که ایشان در چارچوب مسئولیتی که در وزارت خارجه بر عهده دارند به صورت مستمر به سوریه و لبنان سفر می کنند و مشورت های مرتبی با مقامات این کشورها دارند.

وی گفت: سفر اخیر آقای جابری انصاری به سوریه و لبنان در چارچوب مشورت هایی است که کشور عزیزمان ایران با این دو کشور در مورد پرسشها دوجانبه، منطقه ای و بحث سوریه دارد و این سفر در همین چارچوب صورت گرفته و در جهت ادامه گفت وگوهای قبلی با این دو کشور در مورد پرسشها مورد اشاره است.

در مورد کنوانسیون دریای خزر تا حد زیادی تفاهم شده است است

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اجلاس سران پنج کشور حاشیه دریای خزر و اینکه گفته می شود یکی از مباحث مطرح در این اجلاس بحث حضور نظامی کشورهای ثالث در آب های خزر هست، تصریح کرد: در مورد کنوانسیون دریای خزر تا حد زیادی تفاهم شده است و آمادگی های مورد نیاز در مورد آن وجود دارد. هیات های کارشناسی پنج کشور مذاکرات و مشورت هایی را با یکدیگر انجام دادند و قرار است قبل از اجلاس سران نیز بار دیگر هیات های کارشناسی کشورهای عضو با یکدیگر دیدار و مشورت داشته باشند.

وی گفت: به علت ضیق وقت توضیحات زیاد در مورد این عنوان را به جلسه بعدی موکول می کنم.

امیدواریم واقع بینی و ایجاد صلح مبنای تصمیم گیری مقامات عربستانی باشد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در آستانه اعزام حجاج ایرانی به مکه جهت شرکت در مراسم حج واجب هستیم، آیا این عنوان می تواند زمینه ای را جهت عوض کردن در روابط سیاسی دو کشور ایجاد کند؟ تصریح کرد: عنوان حج یک بحث مستقل از روابط دوجانبه کشور عزیزمان ایران و عربستان است و سال گذشته نیز ما شاهد این بودیم که حجاج ایرانی به حج رفتند و مراسم حج بدون هیچ مشکلی برگزار شد.

قاسمی ادامه داد: هنگامی که آنچه که در دو کشور مطرح است جدا کردن بحث حج از پرسشها دوجانبه و سیاسی است ما امیدواریم که امسال نیز حج به خوبی برگزار شود ولی همانطور که گفتم پرسشها دوجانبه را با توجه به مسائلی که وجود دارد نمی توان با عنوان حج مرتبط دانست.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر اینکه به نظر می رسد که عربستان همچنان از آمادگی مورد نیاز جهت عوض کردن نگاه خود نسبت به کشور عزیزمان ایران و پرسشها منطقه برخوردار نیست، تصریح کرد: امیدواریم که واقعیت ها در منطقه به وسیله مقامات این کشور دیده شود و واقع بینی و ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه مبنای تصمیم گیری مقامات عربستانی باشد.

وی در مورد اعتراضات اخیر در عراق و اینکه عده ای گفته اند که کشور عزیزمان ایران به دنبال تلاش جهت رو کار آمدن دولت متبوع خود در این کشور هست، اظهار کرد: دولت عراق در اختیار مردم عراق هست. عراق کشور مستقلی هست، ربطی به کشور عزیزمان ایران ندارد و ما دخالتی در گزینش دولت های عراق نداریم، این مردم هستند که دولت را گزینش می کنند و همانطور که گفتم ما در این زمینه دخالتی نداریم.

قاسمی همچنین در مورد دیدار اخیر اردکانیان وزیر نیرو کشور عزیزمان ایران با وزیر انرژی عراق و مرتبط بودن آن با تحولات اخیر در عراق، گفت: همواره این دیدارها اطراف مباحث متعدد بین مقامات دو کشور کشور عزیزمان ایران و عراق وجود داشته است و این عنوان ربطی به سایر پرسشها ندارد.

وی همچنین در مورد بحث صدور ویزا جهت سفر اتباع ایرانی به عراق و بعضی از اخباری که در این زمینه انتشار یافته هست، تصریح کرد: تا آنجا که اطلاع داریم دولت عراق درصدد است مقررات خود جهت ارائه ویزا به سایر کشورهای دنیا را تکمیل و کامل کند و تا آنجا که ما می دانیم این نوع تغییرات در مورد کشور عزیزمان ایران در حال حاضر اجرایی نخواهد شد.

امیدواریم در نهایت عنوان FATF در چارچوب منافع کشور و نظام به پیش رود

سخنگوی وزارت خارجه در مورد وقت داده شده است جهت الحاق کشور عزیزمان ایران به FATF و معطل گذاشتن لایحه CFT در مجلس، گفت: این عنوان موضوعی پیچیده و حساس هست. در مجلس شورای اسلامی مباحثی در این زمینه مطرح بوده، این مباحث ادامه دارد، وظیفه بخشی از عنوان مشخص است و در مورد بخش های دیگر در سایر نهادهای مرتبط از جمله مجلس تصمیم گیری می شود، وقت وجود دارد و ما امیدواریم که در نهایت روند در چارچوب منافع کشور و نظام به پیش برود.

پیامی از طرف پوتین جهت ترامپ نداریم

وی در این دیدار چندین بار در معرض پرسش خبرنگاران در ارتباط با دیدار روز دوشنبه ترامپ و پوتین قرار داده شد در همین چارچوب خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که آیا در این دیدار قرار است کشور عزیزمان ایران از طریق پوتین پیامی را به ترامپ بدهد؟ با رد این موضوع، گفت: ما پیامی از طرف آقای پوتین جهت ترامپ نداریم و اگر در محفلی چنین چیزی گفته شده است گمانه زنی رسانه ای است.

قاسمی با تاکید مجدد مبنی بر اینکه دیدار پوتین و ترامپ دیداری از پیش تعیین شده است بوده و پرسشها خاص خود را دارد، در پاسخ به این پرسش که گفته می شود یکی از محورهای مهم این دیدار مشورت مقامات دو کشور در مورد سوریه و حضور کشور عزیزمان ایران در سوریه هست، تصریح کرد: ما از دستور کار مذاکرات روسای جمهور دو کشور اطلاعی نداریم، نباید اطلاعی هم داشته باشیم. رابطه کشور عزیزمان ایران و روسیه رابطه مشخصی است که ادامه خواهد داشت. دو کشور کشور عزیزمان ایران و روسیه در مورد پرسشها دوجانبه، منطقه ای و همچنین مساله سوریه با یکدیگر تعامل و همکاری دارند، تماس هایی بین دو کشور برقرار است که این تماس ها ادامه خواهد داشت و فکر نمی کنم این نشست ها و رویدادها تاثیری بر پرسشها بین ما و فدراسیون روسیه داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در همین چارچوب بار دیگر در ارتباط با توافق احتمالی پوتین و ترامپ جهت خروج کشور عزیزمان ایران و حزب الله از جنوب سوریه، تاکید کرد: همانطور که گفتم از دستور کار مذاکرات این دو مقام اطلاعی نداریم و باید منتظر شویم که دیدار انجام شود و بعد از آن می توان با توجه به اخباری که منتشر می شود در مورد شرح این دیدار بحث و گفت وگو کرد.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در مورد بیانات مقامات آلمانی مبنی بر اینکه کشور عزیزمان ایران به دنبال این است که 300 میلیون یورو از دارایی های خود را از آلمان خارج کند، تصریح کرد: من نیز چنین خبری را خوانده و شنیده ام ولی ترجیح می دهم که دوستان بانک مرکزی که پاسخگوی پرسشها پولی و بانکی هستند در این زمینه صحبت کنند و پاسخگوی شما باشند.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای سخنان خود در این نشست مطبوعاتی که بیش از 60 دقیقه به طول انجامید با تبریک فرا رسیدن سومین سالگرد دستیابی کشور عزیزمان ایران به تفاهم برجام در 23 تیرماه و با بیان اینکه از این روز با عنوان روز گفت وگو و تعامل سازنده با دنیا یاد می شود، تصریح کرد: امیدوارم در عرصه جهانی و بین المللی، همواره گفت وگو و تعامل سازنده بتواند به عنوان بااهمیت ترین عامل جهت ارتباط بین دولت ها و ملت ها و دوری از خصومت و کینه توزی منشا اثر باشد و دیپلماسی بتواند نقش مهم خود را ایفا کند.

وی همچنین در این نشست مطبوعاتی به برگزاری مسابقه های جام جهانی 2018 روسیه و نتیجه های حاصل از آن اشاره کرد و گفت: امروز فوتبال یک ورزش نیست بلکه یک عنوان جهانی، مردمی و بین المللی تلقی می شود، باعث نزدیکی ملت ها و دولت هاست و نشانه ای است جهت استفاده از وقت ها و ظرفیت ها و بهره گیری بهنگام از دفاع، تهاجم و هوشمندی است.

قاسمی با اشاره به بازی شب گذشته تیم های کرواسی و فرانسه در فینال جام جهانی 2018 که به قهرمانی فرانسه منجر شد، گفت: دیشب شاهد یک بازی خوب بودیم، این پیروزی را به دولت و ملت فرانسه تبریک می گویم، همچنین عنوان کسب نایب قهرمانی را به دولت و ملت کرواسی تبریک می گویم و امیدوارم که ایرانیان علاقه مند به فوتبال از این مسابقه های لذت کافی را برده باشند.

سفر آقای ولایتی به مسکو در چارچوب تصمیم دستگاه دیپلماسی و دولت به عنوان فرستاده خاص رییس جمهور انجام شد

به گزارش ایسنا، سفر اخیر علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری به مسکو و حاشیه های ایجاد شده است در پی این سفر از جمله دیگر مسائلی بود که در جریان نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت خارجه چندین بار مورد توجه خبرنگاران قرار داده شد چنان که در این نشست خبرنگاری با اشاره به سفر انجام شده است اظهار کرد که مقامات روس آنچه را که کشور عزیزمان ایران از محتوای مذاکرات منتشر کرده تایید نکردند که سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه مجموعه مذاکرات بین مقامات کشور عزیزمان ایران و روسیه در جریان دیدار مردها ولایتی و پوتین حدود دو ساعت به طول انجامید، تصریح کرد: در جریان این مذاکرات مقامات دو کشور در مورد پرسشها متفاوت از جمله پرسشها دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مذاکره و گفت وگو کردند.

وی با بیان اینکه فکر نمی کنم شرح این مذاکرات انتشار یافته باشد، گفت: چیزی که در رسانه ها مطرح شد بحث سرمایه گذاری و همکاری های نفتی بین دو کشور بود و به هر حال طرفین در ارتباط با این عنوان نظر های خود را به دلایل خاص سیاست خارجی و سیاست هایی که دنبال می کنند مطرح کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه بعضی از افراد سفر آقای ولایتی به روسیه را یک نوع موازی کاری در عرصه سیاست خارجی عنوان کرده اند، تصریح کرد: در حوزه سیاست خارجی و وزارت خارجه به عنوان یک نهاد حاکمیتی ما باید کمترین میزان موازی کاری را داشته باشیم و در همین چارچوب این امر بسیار نادر است.

وی گفت: سیاست خارجی مقوله ای از جنس حاکمیتی است و با توجه به منافع و مصالح ملی و آثاری که این آمد و شدها و رفت و آمدها بین کشور عزیزمان ایران و سایر کشورها به وجود آورده و می آورد می بایست هماهنگی های مورد نیاز در سطوح متفاوت وجود داشته باشد و ابتکار عمل در دست دستگاه دیپلماسی کشور است.

قاسمی با اشاره به سیاست کشور عزیزمان ایران بعد از خروج آمریکا از برجام جهت ارائه خبر رییس جمهور به سران کشورهای متفاوت و با بیان اینکه این خبر را تاکنون مقامات متفاوت کشورمان با سفر به دیگر کشورها به سران این کشورها تحویل داده اند، تصریح کرد: سفر آقای ولایتی به مسکو در چارچوب تصمیم دستگاه دیپلماسی و دولت به عنوان فرستاده خاص رییس جمهور انجام شد و البته در این سفر ایشان پیامی از مقام معظم رهبری را جهت پوتین به همراه داشتند که این خبر را ارائه دادند.

وی همچنین در مورد اخبار انتشار یافته مبنی بر توافق کشور عزیزمان ایران و روسیه مبنی بر دریافت کالا در ازای فروش نفت، گفت: تا آنجا که من به خاطر دارم این عنوان را یکی از مقامات روس مطرح کرده و من از طرف مقامات ایرانی چنین چیزی را نشنیدم. در مورد صحت و سقم این عنوان و صلاحیت مقام روسی که چنین اظهارنظری داشته نمی توانم قضاوت کنم. به طور معمول جهت رسیدن به تفاهم نیاز است که هیات های کارشناسی به وسیله دستگاه های ذیربط بین دو کشور مبادله شوند، با یکدیگر گفت وگو کنند تا نهایتا بتوانند به یک تفاهم و قرادادی برسند که این امر مسیر طولانی است.

قاسمی ادامه داد: البته سیاسیون می توانند نظر های سیاسی خود را نیز مطرح کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد نقش سفارتخانه های کشور عزیزمان ایران در خارج از کشور جهت ایجاد کردن شرایط بهتر جهت صدور کالاهای غیرنفتی کشور عزیزمان ایران به خارج از کشور، گفت: معیشت و اقتصاد یک مساله مهم هست. وزارت خارجه در طی این سال ها به عنوان اقتصاد توجه خاص ای داشته و در همین چارچوب معاونت اقتصادی در این وزارتخانه تشکیل شده است است.

وی با اشاره به نقش سفارتخانه های کشور عزیزمان ایران در شناسایی بازارهای مناسب در کشورهای محل سفارت ارزش جهت کالاهای ایرانی و تلاش هایی که در این زمینه انجام داده اند، تصریح کرد: در کمیسیون های یکسان اقتصادی نیز که با کشورهای متفاوت داریم بخش دولتی و غیردولتی در عرصه اقتصاد حضور دارند و ما تلاش می کنیم که در چارچوب وظایف خود نقشی را که در اقتصاد کشور و پیشبرد آن داریم ایفا کنیم.

نمی توانیم اقتصاد کشور را در گروی تصمیم گیری دیگر شرکای باقیمانده در برجام معطل بگذاریم

قاسمی در مورد جمع بندی کشور عزیزمان ایران از بسته پیشنهادی کشورهای عضو برجام که حدود دو هفته پیش در وین به کشور عزیزمان ایران داده شد، گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام با توجه به اصرارهایی که دیگر کشورهای عضو برجام و جامعه جهانی جهت حفظ این توافق و استمرار حضور کشور عزیزمان ایران در این توافق داشتند تصمیم بر این گرفته شد که مذاکراتی صورت بگیرد که کشور عزیزمان ایران بتواند از مزایایی که در برجام آینده نگری شده است است استفاده کند. در همین چارچوب همانطور که اطلاع دارید مذاکراتی در سطوح کارشناسی و همچنین معاونین وزرای خارجه و وزیر امور خارجه با کشورهای عضو برجام و همچنین دیگر کشورهای موثر صورت گرفته هست، یک جلسه کارشناسی اعضای برجام نیز در پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد و کمتر از دو هفته پیش نیز وزرای خارجه کشورهای عضو برجام در وین جلسه ای را برگزار کردند.

وی با بیان اینکه در این جلسه تاکید شد که کشورهای عضو برجام بر روی پارامترهای مورد نظر کشور عزیزمان ایران کار جدی تری انجام دهند، گفت: نهایتا وقت داده شد که آنها کار بیشتری را روی بسته پیشنهادیشان انجام دهند تا بتوانند تا حد ممکن رضایت کشور عزیزمان ایران را جلب کنند و ما در همین چارچوب منتظر هستیم که در روزهای آینده شاهد پیشنهاداتی از سوی این کشورها باشیم تا بتواند رضایت کشور عزیزمان ایران در عرصه های متفاوت را جلب کند و در پی آن به یک تفاهم منصفانه برسیم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه وقت زیادی نداریم و ما نمی توانیم اقتصاد کشور را در گروی تصمیم گیری دیگر شرکای باقیمانده در برجام معطل بگذاریم، تصریح کرد: باید دید که پیشنهادات نهایی که داده می شود چگونه خواهد بود و تصمیم نهایی بر آن اساس اتخاذ خواهد شد و امیدواریم این پیشنهادات در چارچوبی باشد که کشور عزیزمان ایران بتواند از مزایای برجام برخوردار شود و کشور عزیزمان ایران در آن مقطع در سطح کلان در مورد این عنوان تصمیم گیری می کند.

برجام موضوعیت دارد، زنده هست، استحکام دارد، پابرجاست

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طبق بعضی از اخبار انتشار یافته بازرسان آژانس از دانشگاه علم و صنعت دیدار کرده اند و آیا این دیدار در چارچوب برجام بوده است این در حالی است که برجام دیگر از موضوعیتی برخوردار نیست، گفت: برجام موضوعیت دارد، زنده هست، استحکام دارد، پابرجاست و در سطح بین المللی در چارچوب برجام مذاکراتی در حال انجام است که کشور عزیزمان ایران بتواند از منافع برجام برخوردار شود. در مورد بازدیدها که اشاره کردید این عنوان حوزه کاری من نیست. من سخنی در مورد آن نمی گویم و بهتر است شما این عنوان را از سخنگوی شرکت انرژی اتمی جویا شوید.

ممکن است یک روزی ترامپ به پایتخت کشور عزیزمان ایران بزنگ بزند و تقاضای مذاکره داشته باشد

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه ترامپ در حاشیه اجلاس ناتو گفته است که بالاخره مقامات ایرانی به وی زنگ خواهند زد، تصریح کرد: واکنش‌ها ترامپ نسبت به کشور عزیزمان ایران خصمانه هست. این واکنش‌ها خصمانه در ابعاد متفاوت کاملا دیده می شود، شاید ایشان شوخی کرده اند البته ممکن است یک روزی ایشان به پایتخت کشور عزیزمان ایران بزنگ بزنند و تقاضای مذاکره داشته باشند، این عنوان زیاد مجبور است و شاید علائمی هم در گذشته وجود داشته باشد.

کار کمیته سیاسی کشور عزیزمان ایران و افغانستان ظرف چند روز آینده به نتیجه می رسد

قاسمی همچنین در مورد روند تدوین سند جامع همکاری های دو کشور کشور عزیزمان ایران و افغانستان و آخرین اخبار انتشار یافته در این زمینه، تصریح کرد: بعد از تفاهمی که بین دو کشور جهت تدوین این سند صورت گرفت پنج کمیته کاری بین کشور عزیزمان ایران و افغانستان ایجاد شد که سه کمیته نتیجه های کاریشان مشخص شده است است و دو کمیته باقی مانده است.

وی در همین رابطه تصریح کرد: کمیته سیاسی چند روز پیش با حضور مقامات کشور عزیزمان ایران و افغانستان تشکیل جلسه داد و فکر می کنم در این جلسه قدم های خوبی جهت پیشبرد امور برداشته شد. یکی دو مورد باقی مانده است که قرار شد دوستان در افغانستان در کابل با مقامات این کشور در این ارتباط مشورت و مشورت کنند، فکر نمی کنم کار زیادی باقی مانده باشد و فکر می کنم طی چند روز آینده نتیجه این گفت وگوها و مشورت ها مشخص می شود و کار کمیته سیاسی ظرف چند روز آینده به نتیجه می رسد.

قاسمی همچنین با بیان اینکه کار یک کمیته همچنان باقی است و فکر می کنم که آن کمیته نیز طی روزهای آینده تشکیل جلسه دهد، گفت: فکر نمی کنم که مسئله خاصی در پیشبرد فعالیت های این کمیته وجود داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: هنگامی که تفاهم در پنج کمیته تشکیل شده است حاصل شد نشست تدوین سند جامع همکاری های درازمدت بین کشور عزیزمان ایران و افغانستان برگزار خواهد شد و در نهایت این سند باید به امضای روسای جمهور دو کشور برسد.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در مورد ترور والی گنجه و ادعای بعضی از مقامات آذربایجان مبنی بر دخالت کشور عزیزمان ایران در این ترور، با رد این عنوان تاکید کرد: کشور عزیزمان ایران همواره هرگونه اقدام خشونت آمیز در هر نقطه از دنیا و به هر شکلی را محکوم کرده هست. ما این اقدام را محکوم می کنیم و امیدواریم که حال ایشان هر چه سریعتر بهتر شود و دیگر شاهد چنین وقایعی نباشیم.

قاسمی با بیان اینکه کشور عزیزمان ایران همواره خواهان این بوده که در کشورهای همسایه اش ثبات و امنیت وجود داشته باشد و آنها در این چارچوب بتوانند در مسیر توسعه حرکت کنند، خاطرنشان کرد: بر اساس شواهد بسیاری که وجود دارد در هفته های اخیر یک جنگ روانی حساب شده است و دقیقی از جانب بعضی از کانون های مشخص علیه کشور عزیزمان ایران در حال انجام شدن است که باید مراقب بود که در دام این خبرسازی ها قرار نگیریم.

تجربه ای در مورد شتر ندارم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسش متفاوت و عجیب خبرنگاری مبنی بر اینکه اخباری انتشار یافته مبنی بر اینکه مقامات استان فارس پیشنهاد دادند که 10 هزار شتر از قطر جهت آیا به کشور عزیزمان ایران انتقال یافته شود، تصریح کرد: من در جریان عنوان شترها نیستم و بهتر است شما از استانداری فارس بپرسید البته امر غریبی در میان همکاری های بین کشورها نمی تواند باشد.

قاسمی در ادامه پاسخ به این پرسش که با تصویر العمل دیگر خبرنگاران مواجه شده است بود خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: من تجربه ای در مورد شتر ندارم.

در انجام امور کشور از جمله پرسشها اقتصادی منتظر نتیجه های مذاکرات با 1+4 نخواهیم بود

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کشور عزیزمان ایران در نشست وین ضرب الاجلی را جهت کشورهای عضو برجام جهت ارائه پیشنهادهای نهایی خود جهت بهره مندی کشور عزیزمان ایران از توافق برجام ارائه کرده است یا نه؟ گفت: مذاکرات کشور عزیزمان ایران با گروه 1+4 در حال انجام است و همه آنها به سهم خودشان به صورت یکسان متعهد هستند که باید تعهد و وظایف خود را در ارتباط با این توافق انجام دهند چنان که کشور عزیزمان ایران بتواند از مزایای این توافق بین المللی استفاده کند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما پیشرفت های خوبی داشته ایم و گام هایی رو به جلو برداشته ایم، اظهار کرد: در حوزه سیاسی و مواضع سیاسی اروپا استحکام بیشتری دیدیم، آنها را جدی دیدیم و آنها در تلاش هستند که ببینند چگونه می توانند خواسته های کشور عزیزمان ایران را تامین کنند و ما امیدواریم در فرآیند این مذاکرات بتوانیم به یک روند مشخصی دست پیدا کنیم ولی اینکه روز و ساعت مشخصی به عنوان ضرب الاجل مشخص شده است باشد فکر نمی کنم چنین چیزی وجود داشته باشد.

وی بادر دیگر تصریح کرد: ما در انجام امور کشور از جمله پرسشها اقتصادی منتظر نتیجه های این مذاکرات نخواهیم بود و کارها و سیاست های خود را طراحی می کنیم، راه را ادامه می دهیم و همانطور که گفتم منتظر دریافت پیشنهادات آنها نیز هستیم.

سفر عراقچی به هند در چارچوب دیدارهای منظم سیاسی بین مقامات پایتخت کشور عزیزمان ایران و دهلی است

قاسمی همچنین در مورد سفر اخیر سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه به هند نیز گفت: سفر آقای عراقچی به این کشور در چارچوب دیدارهای منظم سیاسی بین مقامات پایتخت کشور عزیزمان ایران و دهلی صورت می گیرد و قطعا در این سفر مقامات دو کشور در ارتباط با مباحث متعددی در حوزه های سیاسی و اقتصادی دو کشور و همچنین پرسشها بین الملل و منطقه مشورت و گفت وگو می کنند.

ترامپ آرزوهای زیادی دارد

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد بیانات آقای ترامپ مبنی بر اینکه آمریکا در تلاش است که صادرات نفت کشور عزیزمان ایران را به صفر برساند و آیا کشور عزیزمان ایران جهت جلوگیری از این موضوع، مشورت هایی را در این زمینه با شرکای سیاسی و اقتصادی خود در عرصه جهانی انجام داده است یا نه؟ تصریح کرد: آقای ترامپ زیاد صحبت می کند، زیاد خواب می بیند و آرزوهای زیادی دارد.

وی با بیان اینکه ادعای ترامپ مبنی بر اینکه آمریکا صادرات نفت کشور عزیزمان ایران را به صفر برساند، گزافه گویی است و شدنی نیست و تجربه در موارد بسیار این عنوان را نشان داده هست، تاکید کرد: ما با تمام شرکای سیاسی و اقتصادی خود در سطح دنیا به صورت مستمر در تماس هستیم و از تمام ابزارهای خود جهت خنثی کردن این توطئه ها و تلاش ها استفاده می کنیم و امیدواریم در نهایت با موفقیت های خوبی این دوران را سپری کنیم.

هیچ تحولی در روابط کشور عزیزمان ایران و کانادا رخ نداده است

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد رابطه کشور عزیزمان ایران و کانادا با توجه به تصمیم اخیر پارلمان این کشور جهت به تعلیق در آوردن مذاکرات کشور عزیزمان ایران و کانادا جهت برقراری روابط بین دو کشور و دیگر اتهاماتی که متوجه کشور عزیزمان ایران کرده بود و اینکه آینده این روابط را چگونه ارزیابی می کند، گفت: من آینده را ارزیابی نمی کنم، هیچ تحولی در روابط کشور عزیزمان ایران و کانادا رخ نداده هست، اوضاع مثل سابق است و اگر تحولی بخواهد رخ بدهد عنوان پنهانی نیست و اعلام می شود.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | ایرانیان | وزارت خارجه | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs