قاره اخبار استقلال قرارداد مذاکرات استقلال

قاره: اخبار استقلال قرارداد مذاکرات استقلال بازیکنان اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار بین الملل آیا ترامپ می‌تواند عرب‌ها را به اعزام نیرو و هزینه کردن جهت سوریه متقاعد کند؟

بنا به گفته مقامات آمریکایی، دولت دونالد ترامپ در تلاش است تا ائتلافی از نیروهای نظامی عرب تشکیل دهد تا جایگرین نیروهای آمریکایی جهت مبارزه با داعش در شرق سوریه

آیا ترامپ می‌تواند عرب‌ها را به اعزام نیرو و هزینه کردن جهت سوریه متقاعد کند؟

آیا ترامپ می تواند عرب ها را به اعزام نیرو و هزینه کردن جهت سوریه متقاعد کند؟

عبارات مهم : سوریه

بنا به گفته مقامات آمریکایی، دولت دونالد ترامپ در تلاش است تا ائتلافی از نیروهای نظامی عرب تشکیل دهد تا جایگرین نیروهای آمریکایی جهت مبارزه با داعش در شرق سوریه باشند؛ امری که می تواند خارج شدن نیروهای آمریکایی از سوریه را به تاخیر بیندازد.

به گزارش ایسنا، روزنامه لس آنجلس تایمز در گزارشی با عنوان “دولت ترامپ در تلاش است تا حمایت عرب ها را جهت بازسازی سوریه به دست آورد” نوشت، مقامات آمریکایی می گویند، متحدان آمریکا در منطقه، نسبت به اعزام نیرو به سوریه تردید دارند و بسیاری از آن ها حتی در خصوص همکاری در تامین سرمایه جهت کمک به ایجاد شهرهایی با ثبات و آزاد از دست نیروهای داعش نیز بی میل هستند.

نزدیک به ۲۰۰۰ نیروی آمریکایی به همراه سربازان محلی جهت مبارزه با داعش در شرق سوریه مستقر هستند تا این گروه تروریستی را شکست دهند.

آیا ترامپ می‌تواند عرب‌ها را به اعزام نیرو و هزینه کردن جهت سوریه متقاعد کند؟

اما تصمیم گیری راجع به نیروهای داعش بعد از شکست آن ها، با اختلاف نظر کامل میان ترامپ و مشاورانش، به خاص در پنتاگون روبه رو هست. مقامات پنتاگون از میل به ترامپ جهت خارج کردن سریع سربازان آمریکایی دلواپس هستند و معتقدند که چنین اقدامی می تواند تشکیل دوباره این گروه تروریستی را در پی داشته باشد و “دست کشور عزیزمان ایران و روسیه را در سوریه بازتر بگذارد.”

ترامپ ماه جاری میل به خود را جهت خروج سریع سربازان آمریکایی ابراز کرد و گفت، می خواهد “خیلی زود” نیروهای خود را از این منطقه خارج کند و گزارش ها حاکی از آن است که ترامپ خواستار خروج آنان در شش ماهه پیش رو است.

بنا به گفته مقامات آمریکایی، دولت دونالد ترامپ در تلاش است تا ائتلافی از نیروهای نظامی عرب تشکیل دهد تا جایگرین نیروهای آمریکایی جهت مبارزه با داعش در شرق سوریه

پنتاگون و مقامات وزارت خارجه آمریکا در تلاش هستند تا جهت شراکت احتمالی متحدان واشنگتن در جایگرینی نیروها در سوریه، به آنان اطمینان خاطر دهند که برنامه ریزی زمانی خاصی جهت خروج نیروهای آمریکایی از این کشور وجود ندارد.

مقامات آمریکایی بر این باورند که با وجود تلاش های واشنگتن، احتمال همکاری عربستان، مصر و سایر کشورهای عربی جهت اعزام نیرو و آموزش دهندگان نظامی به سوریه دور از انتظار هست. آنان علاوه بر نگرانی از حضور روزافزون کشور عزیزمان ایران در سوریه، نگرانند که در جنگ داخلی این کشور گرفتار شوند و کار سخت کنترل داعش به دوش آنان بیفتند.

یکی از مقامات ارشد آمریکایی که در روند مذاکرات با متحدان این کشور قرار دارد، اظهار کرد: هیچ یک از طرف های این منطقه تمایلی جدی به چنین اقدامی ندارند. یک چیز قطعی است و آن این است که در صورتی که نیروهای آمریکا در سوریه حضور نداشته باشند، هیچ ارتش دیگری، به خاص ارتشی از کشورهای منطقه در صحنه سوریه حاضر نخواهد شد.

آیا ترامپ می‌تواند عرب‌ها را به اعزام نیرو و هزینه کردن جهت سوریه متقاعد کند؟

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان اخیرا به خبرنگاران گفته هست، دولت ریاض از وقت شروع بحران سوریه در خصوص اعزام نیرو به این کشور با واشنگتن در حال مذاکره بوده هست. با این وجود هنوز سربازان خود را به این کشور اعزام نکرده است.

مقامات آمریکایی به کاخ سفید هشدار می دهند که آمریکا اشتباهی را که راجع به عراق مرتکب شد، تکرار می کند. باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا به رغم هشدارهای پنتاگون و منتقدان راجع به بی ثباتی عراق، در دسامبر ۲۰۱۱ اقدام به خروج نیروهای آمریکایی کرد و در سال ۲۰۱۴ با فعالیت تروریست های داعش و بروز خطر تصرف بغداد، سربازان آمریکایی را به این کشور بازگرداند.

بنا به گفته مقامات آمریکایی، دولت دونالد ترامپ در تلاش است تا ائتلافی از نیروهای نظامی عرب تشکیل دهد تا جایگرین نیروهای آمریکایی جهت مبارزه با داعش در شرق سوریه

پنتاگون با امید جلوگیری از تکرار این تجربه در حال گفت وگو راجع به برنامه ای جهت ادامه حملات هوایی آمریکا و عملیات خاص علیه داعش حتی بعد از خروج نیروهای آمریکای از این کشور است.

این مقام آمریکایی تصریح کرد، این اقدام تا حدی جهت اطمینان دادن به متحدانی صورت می گیرد که دلواپس هستند در صورت همکاری در طرح ادامه حضور نظامی در سوریه، آمریکا آنان را بدون محافظت رها کند.

آیا ترامپ می‌تواند عرب‌ها را به اعزام نیرو و هزینه کردن جهت سوریه متقاعد کند؟

یکی دیگر از مقامات پنتاگون که از روند این کارها مطلع هست، اظهار کرد، سربازان آمریکایی از آخرهای امسال میلادی به تدریج از سوریه خارج می شوند ولی حملات هوایی و عملیات زمینی در پایگاه های نزدیک به این منطقه علیه رهبران داعش، تجهیزات ساخت بمب آن و تجهیزات آموزشی این گروه ادامه خواهد یافت.

این مقام آمریکایی افزود، این اقدام می تواند به ترامپ این اجازه را بدهد که بدون رها کردن کامل سوریه ادعا کند به تعهدش جهت بازگرداندن نیروهای آمریکایی عمل کرده است.

با این که ترامپ هنوز ضرب الاجلی را جهت خروج نیروهای آمریکا تعیین نکرده، میل به خود را جهت آخر عملیات در سوریه در نزدیک ترین وقت ممکن به روشنی ابراز کرده و این اقدام ضرورت تعهد آمریکا به حمایت مالی و نظامی را زیاد کردن داده است.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه تازه آمریکا چند ساعت بعد از آن که تاییدیه سنا جهت تصدی این وزارت را به دست آورد، در نخستین سفر خود در مقام جدیدش به بروکسل رفت تا در نشست ناتو شرکت کند. مساله سوریه در دیدارهای او با متحدان ناتو و همچنین طی دیدارهای بعدی اش از عربستان، اردن و سرزمین های اشغالی در صدر پرسشها مورد بحث قرار دارد.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا با تاکید بر اختلاف نظر میان ترامپ و مشاورانش اظهار کرد، احتمالا آمریکا از عدم حفظ نیروهایش در سوریه جهت آموزش به نیروهای محلی در مناطق آزاد شده است و به منظور حفاظت از شبه نظامیان سوری که در کارها آمریکا همکاری داشتند، “پشیمان” خواهد شد.

ماتیس خطاب به کمیته سرویس های مسلح سنا گفت: باید نیروهای محلی ای تشکیل دهیم که بتوانند فشار را علیه هر اقدامی از جانب داعش جهت فعالیت دوباره حفظ کنند.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه خطاب به ماتیس و دانفور هشدار داد، ممکن است نیروهای موسوم به “سوریه دموکراتیک” که گروهی متشکل از شبه نظامیان عرب و کرد هستند و به متحدان مهم آمریکا در مبارزه با داعش تبدیل شده است اند، با حملاتی از جانب ترکیه مواجه شوند.

ترکیه که از پشتیبانی واشنگتن از کردهای سوریه خشمگین هست، در ماه ژانویه عملیات شاخه زیتون را جهت نابودی نیروهای وابسته به آمریکا در مرز سوریه و ترکیه صورت داد.

قانونگذاران آمریکایی مقامات پنتاگون را تحت فشار قرار می دهند تا کردها را ترک نکنند. گراهام از ماتیس پرسید: اگر ما خیلی سریع سوریه را ترک کنیم، ترکیه به سراغ کردهایی می رود که در شکست داعش به ما کمک کرده اند. دلواپس این هستید؟ باید پیش از آن که سوریه را ترک کنیم، اوضاع را درست کنیم.

در همین راستا پامپئو در نشستی با مولود چاووش اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در بروکسل، از او درخواست کرد که به تعهدات خود جهت دستیابی به توافقی راجع به آینده منبج پایبند بماند.

آمریکا همچنین در حال مذاکره با متحدان منطقه ای خود است تا با ارائه امتیازاتی همچون عنوان “متحد مهم غیر ناتو” به عربستان، آنان را جهت کمک به حل مشکلاتش در سوریه متقاعد کند.

امارات این هفته در کنفرانسی در بروکسل متعهد شد که در زمینه امداد بشردوستانه، ۶۰ میلیون دلار یاری کند ولی آمریکا به طور رسمی اعلام کرده، چنین اقداماتی به طور عمده بر امداد رسانی به آوارگان متمرکز است و نه بر بازسازی زیرساخت ها و آموزش نیروهای محلی؛ اقداماتی که به عنوان حیاتی ترین عوامل جهت ایجا ثبات در سوریه در نظر گرفته می شوند.

مقامات بر این باورند که در صورتی که ترامپ دستور خروج سریع نیروهای آمریکایی از سوریه را صادر کند، هرگونه مشارکتی در این امر تاثیر بسیار اندکی خواهد داشت.

یکی از مقامات ارشد آمرکایی در این خصوص گفت: اگر طرف ها حس کنند که ما سوریه را ترک می کنیم، هیچ یک از آنان در این زمینه سرمایه گذاری نمی کنند.

واژه های کلیدی: سوریه | آمریکا | سربازان | پنتاگون | آمریکایی | دولت ترامپ | مقامات وزارت | نیروهای داعش | مقام آمریکایی | مقامات آمریکا | دولت دونالد ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs